Mažos musytės pietums pasitiekia skruzdėlių galvas!

dohrniphora-longirostrata2

Dohrniphora longirostrata. Nuotrauka: Brian Brown

Daugelį metų dr. Brian Brown iš Los Andželo gamtos istorijos muziejaus tyrinėjo specifines muses, žinomas dėl skruzdėlių dekapitavimo (galvos nukirtimo). 2012 metais jam pavyko atrasti pačią mažiausią pasaulyje musių rūšį, priklausančią Phoridae šeimai. Žinoma, kad keletas šiai šeimai priklausančių musių rūšių kiaušinius deda į skruzdėlių kūnus, o išsiritusios lervos maitinasi skruzdžių galvose, kurios vėliau nukrenta.

Tačiau neseniai dr. B. Brown su kolegomis pirmą kartą stebėjo visiškai naują būdą, kuriuo Phoridae musytės sužeistas skruzdėles palieka be galvų. Suaugusios musių patelės, pastebėjusios sužeistą Odontomachus genčiai priklausančią skruzdėlę, ilgai suka aplink ją ratus, kartais timpteli koją ar anteną įvertinti nejudrumui. Jei skruzdėlė per daug aktyvi, palieka ją ramybėje, tačiau jei musytei negresia pavojus, ji užsiropščia ant skruzdėlės kūno ir pradeda galvos atskyrimo nuo kūno operaciją. Procesą galite pamatyti video įrašuose:

Iš viso taip elgiantis mokslininkai pastebėjo tris rūšis: Dohrniphora longirostrata, Dohrniphora oricilla, ir Dohrniphora conlanorum. Stebėjimų rezultatus galite rasti žurnale: Biodiversity Data Journal.

Įdomu tai, kad šios musytės siekia vos 1 – 3 mm, o skruzdėlės, kuriomis maitinasi, yra žymiai didesnės. Dar įdomu, kad jos savo pietums labai išrankios, maitinasi išskirtinai tik Odontomachus genties skruzdėlių galvomis.

Stebėtina, tačiau ši sudėtinga „galvų medžioklė“ buvo patebėta visai atsitiktinai, o mokslininkai liko apstulbę. Iš tikrųjų jie ieškojo visiškai kitų musių Brazilijos tropikų miškuose, kuomet pasirodžiusios Dohrniphora genties musės pradėjo pulti sužeistas skruzdėles. Šių mažų musyčių gal niekas net nebūtų pastebėjęs, jei ne tyrimo bedraautorius Giar-Ann Kung, kuris atsisukęs kolegoms pasakė: „Jos rauna skruzdėlėms galvas!“.

Po šio atradimo visi susidomėję stebėjo kaip Dohrniphora musės, nurovusios skruzdžių galvas, jas nusitempdavo toliau ir pradėdavo maitintis.

Paruošta pagal Live Science ir Entomologytoday.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *