Pavasario pradžia – proga pamatyti žievėžygius

Rudasis žievėžygis (Dromius quadraticollis)

Rudasis žievėžygis (Dromius quadraticollis).
Verkių regioninis parkas, 2015-03-08
Giedriaus Markevičiaus nuotrauka

Pavasario pradžia yra pats tinkamiausias laikas ieškoti žygių – žievėžygių (Dromius sp.). Ne todėl, kad jie šiuo metu aktyviausi, priešingai – dar pilnai neatsibudę po žiemos miego jie tūno pasislėpę po atšokusia žieve, samanomis ar paklotėje šalia medžių. Saulei labiau pašildžius medžiai išsiaugins lapus, ir žievėžygiai išsibėgios į medžių lają. O vasaros metu aptikti šį mažą žygį, bėgiojantį aukštai medžių šakose, nebus paprasta.

Keturdėmis žievėžygis - Dromius quadrimaculatus

Keturdėmis žievėžygis (Dromius quadrimaculatus)
Eglės Černevičiūtės nuotrauka

Žievėžygiai yra nedideli ~ 5 – 6 mm pailgi vabalai, priklausantys žygių (Carabidae) šeimai. Kaip ir dauguma žygių, žievėžygiai plėšrūs: po žieve minta kinivarpų kiaušinėliais ir lervomis, o ant medžių šakų gaudo amarus ir kitus smulkius bestuburius.

Lietuvoje aptiktos 5 Žievėžygių (Dromius sp.) rūšys: vikrusis žievėžygis (Dromius agilis), rudasis žievėžygis (Dromius quadraticollis), keturdėmis žievėžygis (Dromius quadrimaculatus) ir, dar lietuviškų pavadinimų neturintys Dromius fenestratus, Dromius schneideri. Trys žievėžygių rūšys, aptiktos kaimyninėse šalyse, manoma, galėtų gyventi ir Lietuvoje, tačiau kol kas yra dar neaptiktos: Dromius angusticollis, Dromius angustus, Dromius laeviceps.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *