Penktadienio vabzdys: Angleninis netikrastraublis

Angleninis netikrastraublis

Angleninis netikrastraublis (Platyrhinus resinosus)
Romo Ferencos nuotrauka

Šis vabalas priklauso Lietuvoje mažai tyrinėtai netikrastraublių (Anthribidae) šeimai. Pasaulyje žinoma apie 3900 netikrastraublių rūšių. Didžiausia jų įvairovė yra atogrąžų kraštuose, Lietuvoje iki šiol rasta 10 netikrastraublių rūšių. Dauguma jų susiję su trūnijančia mediena, įvairiais medieną ardančiais grybais, tik Anthribus genties vabalai grobuoniški, minta skydamariais. Visos netikrastraublių rūšys, išskyrus paprastąjį netikrastraublį (Platystomos albinus) Lietuvoje aptinkamos retai, apie jų paplitimą galima spręsti tik iš pavienių faktų. Ne išimtis ir angleninis netikrastraublis.

Angleninis netikrastraubli

Angleninis netikrastraublis (Platyrhinus resinosus)
Romo Ferencos nuotrauka

Angleninis netikrastraublis plačiai išplitęs visoje Europoje, taip pat Kaukaze, Šiaurės Afrikoje. Šių vabalų galima rasti ant įvairių lapuočių: uosio, alksnio, beržo, ąžuolo kamienų ar kelmų. Šie nedideli (9-12 mm.) vabalai puikiai prisitaikę prie aplinkos, dėl specifinio kūno rašto, primenančio medžio žievę, jie sunkiai pastebimi. Lervos minta rievėtaja anglene (Daldinia concentrica) rečiau kai kuriais kitais grybais (Hypoxylon fragiforme, Kretzschmaria deusta). Rievėtosios anglenės vaisiakūniuose vabalų lervos virsta lėliukėmis. Tai šilumamėgė rūšis, gyvenanti lapuočių ir mišriuose miškuose. Suaugę vabalai pasirodo gegužės mėnesį, jų galima aptikti visą vasarą iki rugsėjo pradžios. Didžiausia tikimybė rasti šį vabalą yra šviesiose saulėtose pamiškėse, miškų aikštelėse ant džiūstančių ar nudžiūvusių lapuočių kamienų ar kelmų, apaugusių grybais. Šiems vabalams būdinga tanatozė – pajutę pavojų jie krenta nuo medžio žemėn ir suglaudę galūnes guli kol pavojus praeina.

Platyrhinus resinosus

Angleninis netikrastraublis (Platyrhinus resinosus) deda kiaušinėlius
Romo Ferencos nuotrauka

Nors angleninis netikrastraublis Lietuvoje pirmą kartą buvo rastas dar 1975 m. Krosnos apylinkėse, tačiau žinios apie šio vabalo paplitimą labai skurdžios. Iki šiol skelbti vos keli nauji angleninio netikrastraublio radimo atvejai. Be abejo šie atsitiktiniai duomenys neatspindi realaus angleninio netikrastraublio paplitimo ir gausumo Lietuvoje. Tikrąją padėtį gali atskleisti tik metodiški ir nuoseklūs tyrimai.

Romas Ferenca

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *