Penktadienio vabzdys: Violetinis limoniskas

Violetinis limoniskas (Limoniscus violaceus)

Violetinis limoniskas (Limoniscus violaceus)
Nuotrauka Stanislav Krejčík

Apie drevėse gyvenantį vabalą – niūriaspalvį auksavabalį – insects.lt jau rašė. Šį penktadienį pristatome dar vieną vabalą, gyvenantį senų lapuočių medžių išpuvusiuose kamienuose.

Tai apie 12 milimetrų ilgio sprakšis (Elateridae). Kūnas juodas su mėlynu ar violetišku blizgesiu. Antsparniai su taškuotomis vagutėmis. Išvaizda nėra labai išskirtinė – vabalas nepatyrusio žmogaus gali būti lengvai supainiojamas su dažnesnėm sprakšių rūšim, pavyzdžiui, pūkuotuoju sprakšiu (Cidnopus pilosus) arba Limonius minutus.

Kaip ir visi sprakšiai, vabalai nukritę ant nugaros sugeba spraksėdami pašokti į viršų ir apsiversti ant kojų. Violetinių limoniskų lervos vystosi senų lapuočių medžių (buko, uosio, rečiau ąžuolo) kamieno trūnėsiuose, kartais dirvožemyje šalia tokių senų medžių. Lervos plėšrios – minta kitais vabzdžiais, taip pat ėda ir jau mirusių vabzdžių liekanas. Iki suaugusio vabalo vystosi 2 metus. Suaugėliai ilgai negyvena. Savo gyvenimą daugiausiai praleidžia medžių ertmėse. Išlenda tik vakarop, saulei leidžiantis. Kartais aptinkami ant gėlių žiedų šalia senų medžių.

Savo išrankumu gyvenamai vietai violetinis limoniskas pranoksta net ir niūriaspalvį auksavabalį (Osmoderma barnabita). Violetiniui limoniskui reikia labai senų medžių, storų (kamieno perimetras turi būti ne mažiau 235cm1), mediena turi būti pažeista grybų. Be abejo, šis vabalas nyksta. Europoje aptinkamas labai retai, o pačios radimvietės pavienės, izoliuotos. Radimviečių yra Ispanijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Estijoje. Anksčiau buvo aptinkamas ir Danijoje bei Lenkijoje, bet, manoma, kad šiose šalyse jau išnykęs. Tarptautinėje raudonojoje knygoje Endangered statusas. Kaip ir niūriaspalvis auksavabalis, įtrauktas į Europos Sąjungos Buveinių Direktyvos 2-ąjį priedą. Įrašytas į Danijos, Didžiosios Britanijos, Čekijos raudonąsias knygas.

Lietuvoje violetinio limonisko nėra aptikta. Bet Lietuvos klimatas tinkamas, juk rūšis gyvena Estijoje. Gal kuriame nors sename Lietuvos ąžuole ar uosyje slapstosi violetinis limoniskas?…


  1. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/icad.12119/abstract  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *