Atrasta nauja kandžių rūšis – mįslingas evoliucijos stebuklas

Naujai atrastos kandžių rūšies Aenigmatinea glatzella patinas. George Gibbs nuotrauka

Naujos, primityvios kandžių šeimos atradimas – vienas iš įdomesnių radinių entomologijos srityje per pastaruosius 40 metų. Svarbiausia, kad ji buvo rasta ne kokioje nors atokioje, netyrinėtoje Australijos vietoje, bet, galima sakyti, tiesiog namų sode, Kengūrų saloje pietų Australijoje. Saloje, kuri nuo Adelaidės nutolusi per 100 km, o nuo žemyno tik 13 km, yra gyvenama nuo 1836 metų, ji laikoma viena iš romantiškiausių atostogų vietų.

Naujai atrastai kandžių šeimai Aenigmatineidae priklauso tik viena gentis Aenigmatinea ir viena rūšis Aenigmatinea glatzella, kuri šiuo metu randama tik vienoje vietoje, ant vietinių pušų (Callitris gracilis) rūšies. Duomenys apie jos atradimą buvo paskelbti Systematic Entomology.

Kandis, angliškai vadinama Enigma Moth (lietuviškai būtų „mįslingoji kandis“), – tai mažas, apie 4 mm ilgio drugys. Nors išoriškai jis panašesnis į apsiuvą nei į kandį. Nepaisant mažo dydžio, tai nuostabaus grožio drugiai: patinai auksinės spalvos, o patelės violetinės su metališku blizgesiu.

Kolekcinis egzempliorius. You Ning Su nuotrauka.

Genties pavadinimas Aenigmatinea atspindi paslaptingą šių drugių morfologiją. Šios kandys turi keistą fizinių duomenų mišinį, ir tai neleido tiksliai nustatyti evoliucinės pozicijos. Jų sparnai ir genitalijos rodė, kad tai primityvus drugys, bet kiek primityvus?

Didžioji dalis drugių turi čiulpiamąjį burnos aparatą, kuris pritaikytas gerti gėlių nektarui ar kitiems skysčiams. Tačiau yra grupė primityvių drugių, kurie vis dar turi graužiamąjį burnos aparatą. Tuo tarpu Aenigmatinea neturi nei tokio, nei tokio, jos burnos aparatas beveik visiškai redukuotas.

Norėdami išspręsti šią mįslę mokslininkai ištyrė naujai atrastų kandžių DNR ir palygino su kitų galimai artimų drugių DNR. Atsakymas suintrigavo – artimiausi drugiai turi čiulpiamąjį burnos aparatą, tuo tarpu Aenigmatinea bėgant laikui jį prarado.

O kodėl šiai kandžių rūšiai buvo duotas toks pavadinimas: Aenigmatinea glatzella? Enigma, kaip jau išsiaiškinome, reiškia mįslę, o lotyniškai šis žodis rašomas: Aenigma. Galūnė „-tinea“ rašoma prie visų genties pavadinimų, nuo tada, kai Karlas Linėjus (Carl Linnaeus) sukūrė binarinę nomenklatūrą. O ką reiškia „glatzella“? Šių kandžių patinai yra dalinai plikomis galvomis, o vokiškai „glatze“ reiškia „praplikęs“.

Rūšies pavadinimas „glatzella“ taip pat pagerbia šios rūšies atradėją entomologą Richard Glatz. Šis žmogus įsimylėjęs Kengūrų salą, todėl savo laisvalaikiu jau 15 metų tyrinėja salos vabzdžių įvairovę.

Taip atrodo kolekcinis pavyzdys. Alan Landford nuotrauka.

Primityvūs drugiai, tokie, kurių patelės turi tik vieną genitalinę angą (skirtą ir kiaušiniams dėti, ir kopuliacijai), sudaro tik 1% visų žinomų drugių rūšių. Naujos drugių šeimos atradimas leidžia iš arčiau susipažinti su mums žinomų, jau įprastų drugių rūšių evoliucija.

Naujos šeimos atradimas, nesvarbu, ar vabzdžių, ar kitų gyvūnų, visada sukelia daug sujudimo. Šeima biologinėje klasifikacijoje yra virš genties ir rūšies. Naujos drugių rūšys ir gentys atrandamos kas savaitę, tuo tarpu nuo naujos drugių šeimos atradimo prabėgo jau 40 metų.

Šis atradimas taip pat parodo piliečių mokslo (angl. citizen science) svarbą. Richard Glatz yra profesionalus entomologas, ypač susidomėjęs Kengūrų salos vabzdžių įvairove. Tuo tarpu kitas autorius, Andy Young, nėra baigęs specialių mokslų, tačiau yra labai talentingas stebėtojas ir gyvena Kengūrų saloje.

Supratę, kad atrado keistą drugį, Richard ir Andy 2009 metais nusiuntė du sugautus individus Ted Edwards į Nacionalinę Australijos vabzdžių Kolekciją (ANIC). Pastarasis pavyzdžius nusiuntė geriausiam pasaulio primityvių drugių specialistui Niels Kristensen iš Danijos, Kopenhagos universiteto. Jis ir nustatė naująją šeimą.

Vėliau prie Richard ir Andy prisijungė entomologų specialistų ir entomologų mėgėjų komanda, visi jie padėjo surinkti reikiamą informaciją mokslinei publikacijai.

Mokslininkai iš Melburno universiteto zoologijos skyriaus išskyrė kandies DNR, ji buvo išanalizuota Suomijoje. Pasinaudodama surinkta informacija ir nuolatos bendraudama elektroniniu paštu ši komanda mokslinį straipsnį parengė per pusę metų.

Parengta pagal Theconversation

2 komentarai

 1. suopis

  tai kiek supratau graužiamąjį burnos aparatą visitek turi tik, kad beveik redukuota ? Tai kuo butent jos minta yra zinoma ?

  Atsakyti
  1. Eglė Černevičiūtė Įrašo autorius(-ė)

   Konkrečiai ši rūšis neturi išlikusio graužiamojo burnos aparato. Aenigmatinea glatzella kandys turi tarsi sifoną, kurio pagalba, pasak straipsnio autorių, galėtų gerti skysčius, pavyzdžiui: vandens lašą. Bet autoriai pabrėžia, kad toks elgesys nebuvo pastebėtas. Be to, suaugę drugiai gyvena labai trumpai. Konkrečiai nebuvo parašyta, kiek vienas individas gyvena, bet bendrai jie pastebimi tik rugsėjo gale ir spalį. Taigi, gali būti, kad suaugę drugiai išvis nesimaitina. O šių drugių lervos, autorių manymu, vystosi net du metus pušų žievėje.

   Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *