Calyptra – išskirtinė drugių gentis

Drugys vampyras, Calyptra thalictri, maitinasi Dr. Jennifer M. Zaspel krauju iš nykščio.

Vampyrizmas – kai praduriama ar įbrėžiama gyvūno oda, kad būtų galima maitintis jo krauju – nėra retenybė ir gerai žinoma gyvūnų karalystėje. Greičiausiai ateinanti mintis – uodai, dar erkės, šikšnosparniai vampyrai ir vampyrai kikiliai, gyvenantys Galapagų salose. O kaip -drugeliai?

 

Drugeliai vampyrai priklauso Calyptra genčiai, kurioje iš viso yra 17 rūšių. Iš jų net 8 buvo pastebėtos besimaitinančios žinduolių krauju. Tarp jų 2 rūšys, kurios laboratorinėmis arba pusiau natūraliomis sąlygomis, mėgintuvėliuose ir tinkliniuose narveliuose maitinosi žmonių krauju, tai Calyptra fletcheri ir C. thalictri. Gamtoje visos 17 rūšių maitinasi vaisių sultimis, o mityba krauju yra pasirinktina, tai reiškia, kad šie drugiai gali išgyventi be kraujo. Iš visų pasaulyje aptinkamų drugių rūšių krauju maitinasi tik šiai genčiai priklausantys drugių patinai.

Geriausiai su šiais išskirtiniais naktiniais drugiais yra susipažinusi Dr. Jennifer Zaspel, kurios komanda tyrinėja juos Purdue universitete. Jiems pavyko Calyptra drugių sugauti JAV ir kitose šalyse. Laboratorijoje taip pat tiriama drugių sistematika molekuliniame lygyje, bei maitinimosi ypatumai.

Visos Calyptra rūšys aptinkamos išskirtinai Senajame pasaulyje (pietryčių Azijoje, rytų  Afrikoje, Kinijoje, Japonijoje, Indijoje ir pietų ir rytų Europoje), išskyrus vieną – C. canadensis, kuri aptinkama JAV ir Kanadoje. Manoma, kad ši rūšis krauju nesimaitina, bet kas žino, gal tik nebuvo pastebėta? Dar visai neseniai C. canadensis gyvenimo istorija buvo beveik nežinoma iki Zaspel laboratorijos darbuotojai užfiksavo, kaip drugys maitinasi braškių sultimis.

Drugiai vampyrai gali pradurti netgi buivolų, tapyrų ar dramblių odą. Nusileidęs ant tinkamos gyvūno vietos drugys pradeda siekti kraujo pradurdamas odą. Tai jis daro savo specifiniu liežuvėliu kinkuodamas galvą pirmyn – atgal, kad lengviau prasiskverbtų po oda. Pradūręs odą drugys pradeda virpėti, arba toliau judina galvą, kad įstumtų liežuvėlį gilyn. Kai pradeda sunktis kraujas liežuvėlio šonuose atsilenkia kabliukai, kurie veikia kaip inkaras. Calyptra drugio įgėlimas būna raudonas ir skausmingas, tačiau, mokslininkų nuomone, žmogui nekelia jokio pavojaus. Drugys gerti kraują gali iki 50 minučių.

2006 m. pati Dr. J. Zaspel mokslo tikslais paaukojo kelis lašus savo kraujo, kad įsitikintų, jog drugiai tikrai maitinasi krauju.

Tikriausiai kiekvienas žino, kad iš uodų kraują geria tik patelės, tuo tarpu iš šių drugių kraują geria tik patinai, o patelės maitinasi vaisių sultimis ir žiedų nektaru. Vikšrai, kaip ir kitų drugių, maitinasi lapais. Yra iškelta hipotezė, kad patinai geria kraują dėl druskų, kurias vėliau apvaisinimo metu perduoda patelėms, kad geriau vystytųsi palikuoniai. Tačiau ši hipotezė dar nėra įrodyta.

Lietuvoje šios genties drugių aptikta 2011 metais. Buvo registruotas vingirinis žieminukas (Calyptra thalictri). Ši rūšis aptinkama taip pat aptinkama Lenkijoje, Baltarusijoje, Estijoje ir kitose šalyse. Tačiau jokiu būdu nereikėtų baimintis, šie drugiai specialiai neieško iš ko galėtų atsigerti kraujo. O natūraliomis sąlygomis dar nėra užfiksuota, kad maitintųsi žmonių krauju.

Parengta pagal ENTOMOLOGYTODAY

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *