Klevinė pamenė – nauja drugių rūšis Lietuvoje

20150531-IMG_0213

Klevinė pamenė – Pammene regiana Eglės Černevičiūtės nuotrauka

Šiais metais „Visų rūšių ralis 2015“, vykęs Renavo dvaro apylinkėse, dalyvius pradžiugino nauja drugių rūšimi, ypač insects.lt autorius, kurie pirmieji ją ir įamžino. Buvo užfiksuota klevinė pamenė (Pammene regiana), kuri iki šiol oficialiais duomenimis Lietuvoje aptikta nebuvo.

Klevinė pamenė (Pammene regiana) priklauso lapsukių (Tortricidae) šeimai. Drugiai nedideli, 14-16 mm, skraido gegužės – liepos mėnesiais.  Klevinės pamenės dažniausiai gyvena ant platanalapių klevų (Acer pseudoplatanus), kurie natūraliai Lietuvoje neauga, o randami tik įveistuose želdynuose. Suaugę drugiai daugiausiai laikosi aukštai medžių lajose, kur į užmegztų klevų sėklas sudeda kiaušinius. Kartais šviežiai išsiritusius drugius galima rasti besiilsinčius ant kamieno prieš kelionę į medžio lają1. Vikšrai maitinasi klevų sėklomis, kai suauga, nukrenta ant žemės ir keliauja ant medžio kamieno, kur plyšeliuose susisuka į kokoną ir peržiemoja.

20150531-IMG_0210

Klevinė pamenė – Pammene regiana Eglės Černevičiūtės nuotrauka

Žmonių gerovei ši rūšis neturi jokios tiesioginės įtakos, tačiau rūšies atradimas rodo, kad kartu su įvežtinėmis augalų rūšimis atkeliauja ir jais mintantys vabzdžiai.

Klevinė pamenė buvo pastebėta visiškai atsitiktinai, „Visų rūšių ralio“ dalyviams gilinant žinias apie kerpes ir samanas. Šiam atradimui įtakos galėjo turėti du faktoriai: 1) nepalankus oras, nes buvo vėjuota ir šalta, 2) gali būti, kad tai buvo šviežiai išsiritęs drugys, kuris dar tik ruošėsi kelionei į medžio viršūnę. Kad ir kas lėmė  šios rūšies atradimą, insects.lt autoriai be galo džiaugiasi, kad galėjo patys sudalyvauti ir pamatyti viską savo akimis, o vėliau savo įspūdžius perduoti Jums.

Daugiau apie klevinės pamenės atradimą galima paskaityti čia: Lietuvoje surasta nauja rūšis ir Lietuvoje aptikta nauja drugelių rūšis


  1.  <a href="http://www.ukmoths.org.uk/show.php?bf=1234">http://www.ukmoths.org.uk/show.php?bf=1234</a>  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *