Nauja parazituojančių vapsvų rūšis gavo neįprastą pavadinimą

Ampulex dementor. Nuotrauka: B. Schurian

Berlyne (Vokietijoje) esantis gamtos mokslų muziejus (Museum für Naturkunde) pasirinko gana įdomų būdą sudominti visuomenę biologinės įvairovės tyrimais. Šio projekto dėka nauja vapsvų rūšis buvo pavadinta pagal Hario Poterio romanų serijoje aprašomas mistines būtybes – psichus (angl.: dementors).

Šiuo metu labai daug dėmesio skiriama sparčiai nykstančioms gyvūnų ir augalų rūšims, tačiau dažnai pamirštama ir nevertinama esama biologinė įvairovė bei jos gausa.

Taksonomija – svarbi mokslo šaka skirta ne tik rūšių pavadinimams kurti, bet ir klasifikuoti bei kataloguoti neaprėpiamą Žemės biologinę įvairovę. Per paskutiniuosius 250 metų, nuo tada kai Karlas Linėjus (Carl Linnaeus) įvedė binarinę nomenklatūrą, mokslininkai aprašė apie 1,8 milijonus rūšių. Tuo tarpu prognozuojama, kad nežinomų rūšių gali būti nuo 5 iki 30 milijonų.

Museum für Naturkunde lankytojai su taksonomijos mokslo svarba biologinės įvairovės tyrimams gali susipažinti beveik kasdien. Tačiau, norėdami dar labiau įtraukti visuomenę, darbuotojai surengė ypatingą naktį muziejuje su rimta taksonomijos užduotimi.

Užduočiai buvo pasirinkta skruzdėles pamėgdžiojanti vapsvų rūšis iš Tailando, priklausanti Ampulex genčiai. Šios genties vapsvos medžioja išskirtinai tik tarakonus. Jų medžiojimo būdas vertas detalesnio aptarimo.

Ampulex vapsvos tarakonus paralyžiuoja įgeldamos ir suleisdamos nuodų. Tačiau įdomiausia, kad fiziškai tarakonas yra mobilus, tik visiškai nesipriešina. Paprasčiau tariant, vapsva tarakoną tiesiog paverčia „zombiu“, kurį vėliau gali nusivesti ten kur jai reikia. Visą procesą su detalesniais paaiškinimais galite pamatyti žemiau esančiame video siužete:

Muziejaus lankytojų buvo paprašyta iš duotų kelių variantų išrinkti, jų manymu, tinkamiausią šiai naujai rūšiai. Buvo pateikti tokie variantai su trumpais paaiškinimais:

Ampulex bicolor: Toks pavadinimas pasiūlytas atsižvelgiant į varijuojančias dvi spalvas, juodą ir geltoną. Bicolor išvertus iš lotynų kalbos reiškia dvispalvis: bi = du, color = spalva.

Ampulex mon: Mon žmonės yra viena iš pirmųjų žinomų etninių Tailando žmonių grupių. Šis pavadinimas siejamas su geografine kilmės vieta.

Ampulex dementor: Dementor (liet.: psichas) – išgalvota būtybė iš Hario Poterio romanų serijos. Psichai tai magiškos būtybės, galinčios iščiulpti asmens sielą ir palikti jį gyvą, tačiau be asmenybės ir emocijų. Tai siejama su vapsvų gebėjimu tarakonus paversti „zombiais“.

Ampulex plagiator: Ši rūšis mėgdžioja skruzdėles tiek išvaizda, tiek judėjimo maniera, todėl ją dar būtų galima pavadinti skruzdėlių plagiatore.

Visiška balsų dauguma buvo nuspręsta vapsvą pavadinti A. dementor. Muziejaus darbuotojai džiaugėsi, kad šis projektas buvo vykęs, ir lankytojai daug sužinojo apie taksonomijos mokslo svarbą bei biologinę įvairovę.

Daugiau apie šį projektą galima sužinoti šiame straipsnyje: The Soul-Sucking Wasp by Popular Acclaim – Museum Visitor Participation in Biodiversity Discovery and Taxonomy.

Panašus projektas: Megapenthes lugans

Paruošta pagal Lifescience

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *