Paminklas medvilniniam straubliukui

Medvilninis straubliukas (Anthonomus grandis)

Medvilninis straubliukas (Anthonomus grandis)

Vilnamedžio (Gossypium) (augalo, iš kurio sėklas gaubiančių pūkų gaminamas medvilnės pluoštas) pumpurais ir žiedais mintantis medvilninis straubliukas (Anthonomus grandis) yra tikras medvilnės augintojų siaubas. Šio vabalo tėvynė yra Centrinė Amerika, bet iš jos, išplito po įvairias Šiaurės ir Pietų Amerikos šalis ir daro milžinišką žalą medvilnės augintojams.
1892 m. JAV, Misisipės valstijoje buvo rastas pirmasis straubliukas. O 1920 m. jau visi Jungtinėse Amerikos Valstijose esantys vilnamedžių aginimo plotai buvo užpulti šio straubliuko. Visa medvilninio straubliuko žala JAV vertinama maždaug 13 milijardų dolerių. Šiuo metu jo žala skaičiuojama po 300 milijonų dolerių kiekvienais metais1. Pagal žalą, kurią jis atnešė Jungtinėm Amerikos Valstijom galima pagalvoti, kad šis straubliukas turėtų būti nekenčiamas, bet Alabamos valstijoje šiam straubliukui pastatytas paminklas… Ir negana to, šis vabalas vadinamas „gerovės šaukliu“!

Paminklo atsiradimas

Skulptūra medvilniniui straubliukui

Paminklas medvilniniam straubliukui. Moteris viš galvos iškėlusi medvilninį straubliuką.

1915-1918 m. Alabamos ūkininkai dėl šio straubliuko prarado beveik visą savo derlių. Sugniuždyti finansiškai ūkininkai priėmė sprendimą persikvalifikuoti prie riešutų auginimo. Riešutų auginimas ūkininkams padėjo ne tik išbristi iš skolų, bet ir užsidirbti dar daugiau, nei užsidirbdavo augindami medvilnę.
1919 m. vietos verslininko Bon Fleming iniciatyva, medvilniniam straubliukui iškilo paminklas. Kaip duoklė už tai, kad jis privertė ūkininkus pasikeisti. Lentelė ant paminklo bazės skelbia: „Šį paminklą pastatė už atneštą gerovę Medvilniniam Straubliukui didžiai dėkingi Enterpraiso miesto, esančio Kofio apygardoje, Alabamos valstijoje, gyventojai.“


  1. http://www.bollweevil.ext.msstate.edu/history.html  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *