Penktadienio vabzdys: Kikiki huna

kikiki_huna

Kikiki huna patelė, mikrografijos. 36 – kūnas iš nugaros; 37 – galva + antenos; 38 – kūnas iš šono; 39 – galva iš šono; 40 – galva + dalis krūtinėlės iš šono; 41 – galva + antenų pamatas iš nugaros; 42 – galva + dalis nugarėlės . Mastelis = 20 μm, išskyrus 36, 38 = 100 μm. J. T. Huber ir J. S. Noyes nuotraukos

Vabzdžiai – įspūdingiausia gyvūnų klasė, net tik savo rūšių gausa, bet ir jų formų, gyvenimo būdų ir dydžių įvairove. Insects.lt jau rašė apie vabalų pasaulio nykštukus, o šį penktadienį kviečiame susipažinti su pačiu mažiausiu žinomu skraidančiu vabzdžiu – Kikiki huna.

K. huna priklauso plėviasparnių (Hymenoptera) būriui, Mymaridae šeimai. Tai kol kas mažiausias žinomas skraidantis vabzdys, kurio dydis siekia vos 0,15 mm (150 mikrometrų). Dėl savo išskirtinio dydžio ir įdomios išvaizdos šios šeimos vapsvos vadinamos „fairy wasp“, arba fėjinės vapsvos. Šios miniatiūrinės vapsvos pirmiausiai buvo aptiktos Havajuose, vėliau Australijoje, Argentinoje, Kosta Rikoje ir Trinidade ir Tobage.

Tokio dydžio vabzdžio atradimas – ne atsitiktinumas, o ganėtinai sudėtinga užduotis. Jei sunku įsivaizduoti, kiek yra 0,15 mm, štai keli žinomi dydžiai palyginimui: vidutinis žmogaus plauko storis – 0,10 mm, netgi vienaląstis organizmas klumpelė būna didesnis – 0,05 – 0,3 mm. Bet panašu, kad mokslininkams John B. Huber ir John W. Beardsley tai mažas iššūkis. Jie ir atrado šią rūšį 2000 m. Havajuose, o 2013 m. atrado ir aprašė dar vieną, giminingą K. huna rūšį:  Tinkerbella nana, kurios dydis taip pat įspūdingai mažas – 0,225 – 0,25 mm.

T. nana

Tinkerbella nana patelė. Mastelis – 100 – μm. J. T. Huber ir J. S. Noyes nuotrauka.

Tačiau nereikia apsigauti dėl jų mažo dydžio ar trapios išvaizdos. Tai – parazitinės vapsvos. Deja, dėl mažo dydžio labai sudėtinga stebėti šių vapsvų gyvenimo būdą ar pasirenkamus šeimininkus, todėl beveik nieko nėra žinoma apie galimai parazituojamas vabzdžių ar kitų nariuotakojų grupes ar rūšis.

Gamta tikriausiai niekada nenustos stebinti savo įvairove ir dar neatrastomis rūšimis. O gal tokių neatrastų, naujų mokslui rūšių galėtų būti ir Lietuvoje?

Daugiau apie šias miniatiūrines fėjines vapsvas galite paskaityti straipsnyje: A new genus and species of fairyfly,Tinkerbella nana (Hymenoptera, Mymaridae), with comments on its sister genus Kikiki , and discussion on small size limits in arthropods.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *