Penktadienio vabzdys: Sibirinė strėliukė

11160489_830404073664110_143881114_n

Sibirinė strėliukė – Sympecma paedisca. Gintauto Steiblio nuotrauka.

Sibirinė strėliukė – Sympecma paedisca (angl. Siberian winter damselfly), dar vadinama žieduotąja strėliuke. Tai žaliųjų strėliukų (Lestidae) šeimos vabzdys. Vidutinio dydžio strėliukė, kreminės spalvos su šviesiai rudais raštais. Ši rūšis įtraukta į Europos Sąjungos buveinių direktyvos IV priedą, todėl visoje Europoje sibirinės strėliukės griežtai saugomos.1

11185441_830403846997466_2037591939_n

Sibirinė strėliukė – Sympecma paedisca. Gintauto Steiblio nuotrauka.

Sibirinės strėliukės paplitusios nuo vakarų Europos iki Japonijos, kur didžiausios populiacijos aptinkamos vidutinio klimato juostoje. Antroje XX amžiaus pusėje buvo pastebėtas spartus šios rūšies gausumo mažėjimas, dėl to kai kuriose šalyse ji visiškai išnyko. Tačiau pastaruoju metu rūšis pradeda atsigauti, o arealas pasiekė net Švediją.

Ši rūšis išskirtinė tuo, kad kartu su kita strėliukių rūšimi Sympecma fusca vienintelės žiemą praleidžia suaugėlio stadijoje, todėl pavasarį jas galima stebėti ypač anksti. Kitos strėliukės žiemą praleidžia lervinėje stadijoje.

Taip pat įdomu, kad šie vabzdžiai aptinkami labai įvairiose buveinėse. Europoje sibirinės strėliukės aptinkamos mezotrofiniuose ar lengvai eutrofiniuose, stovinčiuose ar lėtai tekančiuose vandens telkiniuose. Tai gali būti didelis ežeras, pelkynas ar žvyro karjeras.

Antroje vasaros pusėje, kai išsirita lervos, suaugėliai patraukia į žiemojimo vietas, kurios nuo lervų buveinių dažnai būna nutolusios net keliolika kilometrų.

Sibirinės strėliukės jau pabudusios iš žiemos miego, tą galite matyti iš Gintauto Steiblio nuotraukų, darytų vos prieš keletą dienų.


  1.  http://www.iucnredlist.org/details/165459/0  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *