Šveicarijoje ir Italijoje rasta nauja cikadų rūšis

Patinas (viršuje) ir patelė, naujos kalninių cikadų rūšies individai. Thomas Hertach nuotrauka.

Cikados priklauso vienai iš geriausiai žinomų vabzdžių šeimų, tačiau jos vis dar gali nustebinti. Tarptautinė entomologų komanda, vadovaujama dr. Thomas Hertach iš Šveicarijos Bazelio universiteto, rado naują giedančių cikadų rūšį, kurios arealas tęsiasi nuo pietų Šveicarijos iki centrinės Italijos. Naujoji rūšis buvo pavadinta Italijos kalnine cikada (Cicadetta sibillae). Italijoje tyrimai buvo atliekami 2007 – 2013 metais, o Šveicarijoje jau nuo 2004 metų. Tyrimų rezultatai buvo paskelbti tik šiais metais Zoological Journal of the Linnean Society

Kalninės cikados priklauso straubliuočių (Hemiptera) būriui, giedančių cikadų (Cicadidae) šeimai. Ar žinojote, kad cikadų patinai dainuoja norėdami pritraukti pateles? Dauguma jų skleidžia labai stiprius, ausį rėžiančius garsus, negana to, kiekvienos rūšies daina yra specifinė. Būtent pagal tai ir buvo atrasta nauja rūšis.

Žinoma, vien tik akustinių tyrimų nepakako. Taip pat buvo atlikti genetiniai tyrimai bei morfologiniai skirtingų rūšių palyginimai.

Po šio ilgamečio mokslinio tyrimo išaiškėjo, kad Italijos kalninė cikada yra plačiausiai Italijoje paplitusi cikada, lyginant su kitomis aptinkamomis rūšimis. Na, o išsivystė ši rūšis, mokslininkų žodžiais: „Visai neseniai, vos prieš 1 milijoną metų, Pleistoceno epochoje“.

Daugiau informacijos galima rasti: „Songs, genetics, and morphology: revealing the taxonomic units in the European Cicadetta cerdaniensis cicada group, with a description of new taxa (Hemiptera: Cicadidae).“ Zoological Journal of the Linnean Society 173(2): 320-351, Append. S1-3; DOI: 10.1111/zoj.12212

Beje, Lietuvoje taip pat aptinkama viena cikadų rūšis – kalninė cikada (Cicadetta monata). Iki šiol žinomos tik dvi radavietės, kuriose kasmet aptinkamos stabilios populiacijos. Lervos vystosi 4 – 6 metus po žeme, misdamos įvairių augalų šaknimis. Suaugę vabzdžiai pasirodo gegužės pabaigoje – birželio pradžioje ir gyvena tik apie 20 dienų. Tad, jei norėtumėt pasiklausyti cikadų dainavimo, tuo laikotarpiu jums reikėtų vykti į Kauną prie Jiesios pakrančių atodangų arba prie Nemuno šlaitų žemiau Kauno.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *