Paprastasis maldininkas (Mantis religiosa)

Paprastasis maldininkas - Mantis religiosa_2016-02-08

Paprastasis maldininkas – Mantis religiosa
Gintauto Steiblio nuotrauka

Paprastasis (arba Europinis) maldininkas (Mantis religiosa) į Lietuvą užklysta nuo 2008 m.1. Lietuvoje šie vabzdžiai fiksuojami rugpjūčio mėnesį, dažniausiai antroje mėnesio pusėje.


Suaugusių patelių dydis – 43–88 mm, patinėliai mažesni – 34–63 mm. Spalva varijuoja nuo žalios iki geltonai rudos ar rudos. Maldininko spalvą įtakoja aplinka, kurioje vabzdys vystosi. Jeigu maldininkai vystosi sausose, saulės išdžiovintose pievose, spalva bus gelsvai rusva. Ryškus maldininkų skiriamasis bruožas – dvi didelės priekinės kojos su aštriais dantukais. Jomis maldininkai gaudo grobį. Dažniausiai griobio tyko priekines kojas sudėję lyg melsdamiesi (nuo to ir kilo maldininkų būrio2 pavadinimas). Vabzdžiui prisiartinus (maldininkai geba tiksliai apskaičiuoti atstumą iki aukos), su kojom mikliai auką sugriebia.
Be priekinių kojų maldininkai iš kitų vabzdžių dar išsiskiria unikalia galva. Galva yra trikampiška, neįprastai judri, su didelėmis, į priekį atsikišusiomis akimis. Tai vieninteliai vabzdžiai gebantys pasukti galvą, kad apsižvalgytų sau už nugaros.3

Po apvaisinimo patelė stengiasi suėsti patiną. Kartais ėsti pradeda dar apvaisinimo metu, nuo galvos. Kiaušinėlius patelė deda į iš lipnių stingstančių ekskretų suformuotą savotišką kiaušinėlių kapsulę – ooteką. Vienoje ootekoje būna apie 200 ir daugiau kiaušinėlių. Vidutinio klimato kraštuose kiaušinėliai gali ištverti šalčius iki -18°. Todėl lietuviškos žiemos kiaušinėliams išlikti dažnai būna dar per šaltos.

Maldiniko ooteka

Paprastojo maldininko (Mantis religiosa) ooteka
Ryan Hodnett nuotrauka

Maldininkas Labanoro regioniniame parke

Maldininkas Labanoro regioniniame parke
Gintarės Grašytės nuotrauka

Rūšis labai plačiai paplitusi pasaulyje šilto klimato zonose. Natūralus rūšies arealas apima Europą, Aziją, Afriką. Žmonių introdukuota į Australiją ir Ameriką. Arčiausiai Lietuvos maldininkai gyvena Pietryčių Lenkijoje. Bet, šiltėjant klimatui, neatmetama galimybė, kad maldininkų arealas galėtų išsiplėsti ir iki Lietuvos.

Radus maldininką ar maldininko paliktą ooteką labai prašome informuoti entlab@gmail.com


  1. <a href="http://www.gamtostyrimai.lt/lt/naujienos/i-vilniu-uzklydo-retai-lietuvoje-sutinkamas-europinis-maldininkas-mantis-religiosa" target="_blank" rel="nofollow">Į Vilnių užklydo retai Lietuvoje sutinkamas – Europinis maldininkas (Mantis religiosa) | Gamtostyrimai.lt</a>  

  2. Arba pobūrio. Sistematika dar nėra nusistovėjusi: kai kurie autoriai maldininkų, tarakonų ir termintų būrius jungia į vieną tarakongyvių (<em>Dictyoptera</em>) būrį.  

  3. J.R. Stonis, A.Diškus – MALDININKAI, TARAKONAI, TERMITAI, AKMENROPOS, GLADIATORIAI, TINKLUOČIAI IR TRŪNĖSIUKAI. Kaunas, „Lututė“, 2011 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *