Penktadienio vabzdys: rupūžblakė

Gelastocoris oculatus Phil Myers nuotrauka

Didžiaakė rupūžblakė (Gelastocoris oculatus)
Phil Myers nuotrauka

Didžiaakės, raukšlėtos, apsinešusios dumblu ir smėliu, gyvena vandens telkinių pakrantėse ir minta vabzdžiais. Ne, kalbam ne apie varliagyvius. Šis penktadienis paskirtas rupūžblakėms (Gelastocoridae). Tai 7 – 14 mm ilgio, apvalios, smėlio, dumblo arba pūvančių lapų spalvos blakės. Iš viso yra apie 100 šių blakių rūšių, priklausančių dviem gentim. Aptinkamos Šiaurės ir Pietų Amerikose, Pietų Azijoje, Australijoje, Afrikoje. Europoje, deja, rupūžblakių aptikta nėra.

Rupūžblakės nimfa

Rupūžblakės nimfa
Jon Richfield nuotrauka

Pastebėti rupūžblakes gana sunku dėl jų panašumo su aplinka. Kai jos nejuda, tampa beveik nepastebimos. Rupūžblakių nimfos dažniausiai pasidengia savo kūną smėlio smiltelėmis. Smiltelės ne tik jas paslepia nuo plėšrūnų, bet ir suteikia šiokį tokį šarvą jaunoms rupūžblakėms. Suaugėlės tokiu būdu maskuojasi rečiau, bet jų kūnas ir taip panašus į aplinkos, kurioje gyvena.

Rupūžblakių medžiojimo būdas gana įdomus: ant medžiojamų aukų jos paprasčiausiai užšoka ir sugriebia savo priekinėmis kojomis. Kaip ir visų straubliuočių (Hemiptera), rupūžblakių burna virtusi į straubliuką, kurį jos susmeigia į auką ir išsiurbia skysčius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *